Kipras dosnus tiek istorijos, tiek gamtos mylėtojams, tad organizuojamų kelionių ir ekskursijų pasirinkimas lepina gausa. Lai nelieka neaplankytas Pafosas, Kurionas, Kirenija, Famagusta, ortodoksiškasis Kipras. Nepraleiskite progos pasirinkti kelionės į Kiprą ir salos vandenis laivu ar su nardymo įranga, pajodinėti asiliuku, pasivaikščioti salos kalnais.
Moderniojo Kipro šaknys giliai suleistos į istorinį paveldą. Salos charakterį formavo svarių įvykių kupini tūkstantmečiai, šiandien regimi archeologinių kasinėjimų vietose, griuvėsių likučiuose, išlikusių statinių mozaikose. Štai senovės mieste-valstybėje Kurione buvusios civilizacijos pasiekimus padeda įsivaizduoti antikinis architektūrinis kompleksas su graikų-romėnu amfiteatru. Išlikęs ir Eustolijaus namas su įspūdingomis mozaikomis. Maršrute ir senoji salos sostinė Pafosas, kur visas miestas įtrauktas į UNESCO paveldo sąrašą, tad bus į ką pasižvalgyti, kur pasivaikščioti.
Sala, atrodo, ne tokia jau ir didelė, tačiau ją ypač praplečia kalnai: Jie suteikia galimybę į salą pažvelgti iš visai kitos perspektyvos. Čia net gyvenimas visai kitoks, lyginant su pajūryje pulsuojančiu. Panirti į tą kitą Kipro realybę bandyti galima kalnų kaimelyje Lefkaroje, kuri garsėja nėriniais, sidabro juvelyrika ir jaukiomis gatvelėmis, apstatytomis ameniniais namukais.
Trodo kalnai čia groja pirmu smuiku ir verčia žvalgytis į vis gražesnius peizažus. O gražiausias ir įspūdingiausias vaizdas atsivers nuo Olimpo kalno (aukščiausios salo viršūnės). Čia pat, kalnuose ir vienas svarbiausių ir gražiausių kultūrinių ir religinių monumentų – Kiko vienuolynas. Pažinčiai su tradicijomis – galima užsisakyti pietus kaip tvarenoje ir sužinoti nacionalines virtuvės ypatybes.
Nors ir neaukšti, (aukščiausia Olimpo viršukalnė siekia vos 1951 m), Trodo kalnai – tikra Kipro karūna su galybe brangakmenių. Vienas iš jų šimtai bizantiškų bažnytėlių. Taip pat neskubiu ritmu gyvenantys mažyčiai kaimeliai. Trodas masina botanikus ypatingų, tik Kipre augančių augalų paieškomis. Kedrais, kadagiais, pušimis kvepiantys kalnai – ideali vieta norintiems atokios ramybės bei aktyviems keliautojams, ieškantiems įvairaus sudėtingumo pasivaikščiojimo trąsų gamtoje.
Skaudi ir, atrodo tokia nesena istorija negali būti pamiršta, kaip ir faktas, kad sala vis dar padalinta į dvi dalis. Siena atsiveria ir pamirštas miestas dvelkteli prarasto laiko dvasia. Nepraleiskite šios išvykos į rytinę – turkiškąją – salos dalį., kur galima aplankyti antikinio Salamino miesto griuvėsius. Seniausios jo liekanos siekia XI amžių prieš Kristų, o pats miestas laikomas šiuolaikinio miesto prototipu. Čia romėnų valdymo laikotarpį mena forumas, terminės vonios, stadionas ir nepriekaištingos akustikos amfiteatras.
Vėliau verta aplankyti Famagustą, kurios senamiestį iki šiol supa galingas venecijiečių statytos sienos. Nuo Otelo tvirtove vadinamos forto atsiveria vaizdas į gotikinę Šv. Mykolo bažnyčią, paversta Lala Mustafos mečete.
Famagusta garsėja kaip vienas prašmatniausių Viduržemio jūros kurortų. Glamūras, aukso spalvos, smėlio paplūdimiai ir Varasha rajono viešbučiai, praėjusiame amžiuje svetingai sukviesdavę tūkstančius poilsiautojų, buvo šio miesto kasdienybė. Prieš keturis dešimtmečius čia stovėjo daugiau nei pusė Kipro viešbučių ir virė gyvenimas – kultūrinis, pramoginis, ekonominis ir tiesiog kasdieninis. Tačiau po 1974 metų turkų įsiveržimo atostogų rojus ėmė grimzti užmaršint, pažau virsdamas tikru miestu vaiduokliu.
Šiaurinėje Turkiškojoje dalyje gamta gražiausia visoje šalyje. Taip pat Kipro šiaurėje netrūksta finikiečių, asirų egiptiečių, persų, graikų, romėnų, venecijiečių ir Osmanų imperijos pėdsakų: Šv. Hilarijono pilis stūksanti kalno viršūnėje nuo XII amžiaus, gotokinis Belapaiso vienuolynas (,,taikos abatija“), garsus XVII amžiaus bažnytiniais paveikslais. Kirenija pasitiks nuostabiais vaizdais – ji ramiai glūdi Kirenijos kalnagūbrio papėdėje, skalaujama skaidrių jūros bangų. Nuostabus gyvybingas uostas žavi jachtų ir spalvingų laivelių sambrūzdžiu. Čia galima aplankyti masyvią venecijietišką Kirenijos tvirtovę ir sudužusių laivų muziejų su eksponatais iš prekybinio laivo, nuskendusio IV amžiuje pr. Kr. – tai seniausias iš jūros dugno iškeltas prekybos laivas pasaulyje.
Šioje salos dalyje net ir virtuvė demonstruoja turkiškąjį veidą – populiariausias patiekalas čia Kebabas (doner, seftali ar kofte), patiekiamas su daug daržovių. Greitam užkandžiui lahmacun arba turkiška pica – plonytė, su maltos avienos bei smulkintų daržovių užtepu ir dosniu žiupsniu kapotų petražolių. Makaronų gerbėjams vertėtų paragauti firin makarnasi – makaronų ir mėsos apkepo, primenančio lazaniją. Šiaurės Kipras taip pat garsėja savo citrusų plantacijomis, čia auginama daug apelsinų, citrinų ir greipfrutų. Tad nepraleiskite progos paragauti skaniausių šviežių citrusų sulčių.
Puikiai tiks visai šeima ir vaikai bus patenkinti ir suaugusieji nustebinti. Jus pakvies įspūdingas Protaro akvariumas – muziejus. Čia galima pasižvalguti po povandeninį pasaulį bei susipažinti su daugiau nei 300 jūros gyvūnų rūšių: rykliais, vėžiais, krokodilais, pingvinais ir daugybę kitų. Protare dar verta užsukti į Šv. Iljos bažnyčią, stūksančią kalno viršūnėje. Pasigėrėję nuostabiais rytinės pakrantės vaizdais, vakarą baigti unikaliu šokančių fontanų pasirodymų
Tikras ir nuoširdus Kipras jus kviečia į kaimą. Jodinjimas asiliukais, degustacijos ir tradicinės dainos bei šokiai lydės visą dieną. Asiliukai iš dalies gali būti vadinami Kirpo salos vizitine kortele, dar visai neseniai jie buvo pagrindiniai pagalbininkai kiekviename ūkyje. Fermoje jus pasitiks ne tik žalieji keturkojai, bet ir kipriečių svetingumas. Prieš pasijodinėjimą rekomenduojama paragauti naminės duonos, sūrio, alyvuogių ir stipraus alkoholinio gėrimo – ,,Zivania“. Na o ant asiliukų nugarų galima joti iki Šv. Jurgio bažnyčios, garsėjančios įspūdingomis freskomis. Vakarą rekomenduojame palydėti sočia vakariene, vynu ir šokių pamokomis.
Stipriojo gėrimo istorija prasideda dar XIV amžiuje, kai salą valdė venecijiečiai. Tradicinį receptą kipriečiai išsaugojo iki šiol – vynuogių išspaudos maišomos su sausu vynu, pagamintu iš Mavro bei Xynsteri vynuogių, paskui distiliuojamos ir ilgai brandinamos. ,,Zivania“ dažniausiai būna tyra ir skaidri, bet nenustebkite, jei jums pasiūlys paragauti ir rusvos spalvos gėrimo. Jis brandinamas su cinamonu, tad įgauną gintaro spalvos bei turtingą skonį.
Pažvelgti į Krantą nuo jūros visada gera idėja. Laivas suteikia galimybę atsitraukti ir mėgautis vaizdas, kurių nepamatytum, keliaudamas vien sausuma. Pasiplaukiojimas jūroje palei Kipro krantus nebus labai tingus. Turbūt žinote, kad ši sala buvo prekybinių kelių kryžkelėje. Tad net jos vandenys slepia daugybę paslapčių ir įdomybių. Viena įdomiausių povandeninio nardymo vietų – paskendęs švedų keltas ,,Zenobija“. 1980-aisiais jis nugrimzdo su visu savo kroviniu, kurį galima apžiūrėti net ir su paviršinio nardymo įranga. Iš vandens taip pat grožėsime Raudonosiomis uolomis – jūros erelių buveine. Pakeliui akimis nulydinti dailųjį Pilos iškyšulį ir tikras piratų olas. Ir kaip gi be maudynių – jos tikrai bus vienoje gražiausių vietų – žydroje Graikų kyšulio lagūnoje.
Graikų kyšulio pakrantėse daug jūros vandens išgraužtų uolų su įspūdingomis grotomis. Kai kurias uolas vanduo pavertė natūraliais tiltas. Vienas jų vadinamas „Meilės“ arba įsimylėjėlių tiltu. Sakoma jei žvelgdamas į šį gamtos stebuklą sugalvosi norą (žinoma susijųsi su meile ir įsimylėjimu) – jis būtinai išsipildys.
Šis pasiplaukiojimas patogiu laivu neabejotinai patiks vaikams. Kas gi nenorėtų skaityti nuotykių knygų siužetų perkelti į realybę? Ar jūs pasiruošę bebaimių, viskam pasirengusių piratų vaidmenims? Muzika ir šokiai išjudins kiekvieną, net ir patį didžiausią skeptiką. Bus linksma ir laive, ir už jo bortų, kai kapitonas pakvies visus išsimaudyti ir patyrinėti skaidrių vandenų šalia Protaro kurorto. Buvo laikai, kai Kipro pakrantėse zujo patys tikriausi piratai. Savo akimis galėsite pasižvalgyti po olas, kuriose jie saugojo užgrobtus turtus. Laivas praplauks pro Famgausto miestą, kuris kadaise buvo tikras kurortinis brangakmenis, o šiandien deja, jis primena piratų nusiaubtą miestą vaiduoklį.
Taip pat skaitykite: Ką savarankiškai pamatyti ar aplankyti Kipre